Grzegorz Krychowiak – klub, pozycja, zarobki

Grzegorz Krychowiak - klub, pozycja, zarobki

Jednym z najbardziej doświadczonych zawodników w obecnej reprezentacji Polski jest Grzegorz Krychowiak. Przez lata przyzwyczaił nas do tego, że kolejni selekcjonerzy rozpoczynają od niego ustalanie składu. Podobnie może być w przypadku Czesława Michniewicza, jednak o wszystkim zadecyduje forma Krychowiaka. Na jakiej pozycji i w jakim klubie gra obecnie Grzegorz Krychowiak? Jakie roczne zarobki inkasuje?

W jakim klubie gra Grzegorz Krychowiak?

Od 2021 roku Grzegorz Krychowiak jest zawodnikiem rosyjskiego zespołu FK Krasnodar. Jego kontrakt z klubem występującym w rosyjskiej Priemjer-Lidze obowiązuje do końca czerwca 2024 roku. Rundę wiosenną sezonu 2021/22 spędził jednak na wypożyczeniu w greckim AEK Ateny. Było to konsekwencją najazdu wojsk rosyjskich na Ukrainę i rozpoczęcia przez nie regularnej wojny. Obecnie Grzegorz Krychowiak wróci do Krasnodaru i będzie podejmował decyzje dotyczącą swojej przyszłości w piłce klubowej. 

Reprezentant Polski całą swoją karierę spędził w zagranicznych zespołach i reprezentował jeszcze barwy: Girondins Bordeaux, Stade de Reims, FC Nantes i Paris Saint-Germain (wszystkie Francja), Sevilla (Hiszpania), West Bromwich Albion (Anglia) oraz Lokomotiwu Moskwa (Rosja).

Grzegorz Krychowiak – pozycja na boisku 

Grzegorz Krychowiak występuje na co dzień na pozycji środkowego pomocnika. W większości zespołów oraz w kadrze jest to defensywny pomocnik, który odpowiada przede wszystkim za rozbijanie ataków rywali, a także wyprowadzanie piłki z własnej strefy obronnej. Podczas gry w Rosji i w Grecji często wystawiany był również wyżej, gdzie miał więcej zadań ofensywnych. To sprawiło, że zyskiwał na bramkostrzelności. W lidze rosyjskiej strzelił ponad 20 bramek. 

Jakie są zarobki Grzegorza Krychowiaka?

Zarobki Grzegorza Krychowiaka w FK Krasnodar to około 2,5 miliona euro rocznie. Po przejściu na wypożyczenie do AEK Ateny zagrał w nowym klubie zaledwie 9 spotkań i zainkasował za nie 450 tysięcy euro. Na jeszcze wyższe zarobki mógł liczyć w barwach Paris Saint-Germain. Poza wynagrodzeniem za grę w piłkę Grzegorz Krychowiak zarabia również na swoim biznesie związanym z modą, a także na kontraktach sponsorskich.

Grzegorz Krychowiak – debiut w reprezentacji Polski

Debiut w reprezentacji Polski Grzegorza Krychowiaka miał miejsce jeszcze w 2008 roku za kadencji Leo Beenhakkera. Trener z Holandii powołał go na turniej towarzyski. Pierwszy raz z orzełkiem na piersi wybiegł 14 grudnia 2008 roku, gdy w 56. minucie gry wszedł za Antoniego Łukasiewicz w towarzyskim starciu z Serbią. Dokładnie 14 listopada 2014 roku zdobył swoją pierwszą bramkę w kadrze w meczu eliminacji ME z Gruzją. 

Skąd pochodzi Grzegorz Krychowiak?

Grzegorz Krychowiak urodził się w 29 stycznia 1990 roku w Gryficach w województwie zachodniopomorskim. Wychowywał się w nieodległym Mrzeżynie, gdzie grał w Orle. Następnie poprzez Żaki 94 Kołobrzeg, Stal Szczecin i Arkę Gdynia trafił do młodzieżowych zespołów Girondins Bordeaux.