5 czynników, które należy uwzględnić przy typowaniu zwycięzcy meczu piłki nożnej

Typy na zwycięzców spotkań piłkarskich od lat są najczęściej stawianymi zakładami w świecie bukmacherskim. Ogromna popularność tych zakładów sprawia, że wiele osób typuje je ze zwykłego przyzwyczajenia. Oczywiście nie ma w tym nic złego. Warto jednak wiedzieć o tym, że typowanie zwycięzcy meczu piłkarskiego wymaga wzięcia pod uwagę kilku czynników. Każdy z nich może mieć większy lub mniejszy wpływ na wynik po ostatnim gwizdku. W tym tekście opiszemy aż pięć czynników, które powinny wziąć sobie do serca osoby typujące piłkę nożną.

Forma drużyn i zawodników

W historii futbolu niezwykle rzadko zdarzały się przypadki drużyn, które przez cały sezon dominowały. Zatem jak obstawiać mecze, aby wygrywać? Przede wszystkim warto pamiętać, że nawet najlepiej dysponowana drużyna może mieć gorszy moment w sezonie. Dlatego tak ważne jest sprawdzanie tego, jak dany zespół prezentował się w ostatnich spotkaniach. Teoretyczny faworyt może bowiem notować gorszą serię, a jego wysoka pozycja w tabeli wynika ze wcześniejszej dobrej dyspozycji.

Wyniki poprzednich meczów między tymi drużynami

Historyczny bilans (tzw. H2H) ma ogromne znaczenie przy typowaniu. Często mówi się o tym, że jakiś przeciwnik może po prostu nie leżeć danemu zespołowi. Czasami przyczyną jest styl gry takiego zespołu, wysoka agresja lub inne czynniki. Jeżeli jednak historyczny bilans przemawia na niekorzyść danej drużyny, warto przemyśleć swój typ.

Statystyki dotyczące bilansu zwycięstw, remisów i porażek drużyn w danym sezonie

Zła lub dobra passa dotyka wszystkich sportowców. Z tego względu ligowe średniaki mogą nagle zacząć imponować swoją formą, a dotychczasowi liderzy stale zawodzić. Znajomość takich tendencji jest niezwykle ważna, gdyż samo patrzenie na nazwy drużyn bez uwzględnienia ich formy to prosta droga do porażki.

Skład drużyny i potencjalne absencje ważnych piłkarzy.

Każdą drużynę piłkarską należy postrzegać zarówno przez pryzmat całości, jak i przez pryzmat poszczególnych graczy. Niektóre zespoły tworzą naprawdę zgrany kolektyw, a ich siłą jest właśnie dobre zrozumienie pomiędzy zawodnikami. Z kolei inne ekipy są w dużej mierze zależne od dyspozycji konkretnych graczy. Dlatego ich nagła absencja może mieć wyraźny wpływ na występ drużyny w danym spotkaniu. Zawsze warto więc sprawdzić, czy np. najskuteczniejszy strzelec zespołu lub jego podstawowy bramkarz będą mogli zagrać , ostatnie osiągnięcia trenerów etc.

Warunki atmosferyczne i wpływ, jaki mogą mieć na przebieg meczu

Jeżeli ktoś próbował kiedyś grać w piłkę w ulewnym deszczu lub upale, zapewne rozumie wpływ pogody na przebieg rozgrywki. Dlatego typerzy nie mogą o tym zapominać. Wyjątkowo wysoka temperatura sprawi bowiem, że drużyny będą ostrożniej gospodarować siłami. Dlatego wyraźni faworyci w wielu przypadkach nie będą dążyć do deklasacji, gdyż wystarczy im skromna wygrana. Zdobycie bramki może być trudne również przy opadach deszczu lub śniegu, które utrudniają skuteczne zagrywanie piłek. Warto zatem mieć to na swojej uwadze.